Szkolenie w formie kursu podnoszenia kompetencji w zakresie edukatora profilaktyki uzależnień w wymiarze 100 godzin zajęć
(Edukator Profilaktyki Uzależnień I stopnia)
I. Informacje podstawowe.
Kurs szkoleniowy „Edukator Profilaktyki Uzależnień” został opracowany w oparciu o teorię i koncepcję cyklu uczenia się osób dorosłych przez doświadczenie Davida Kolba oraz wieloletnie doświadczenie dydaktyczne osób tworzących Fundację. Podstawowe założenie i tym samym sposób realizacji szkolenia to praktykowanie pod opieką doświadczonego dydaktyka. Czyli uczestnictwo w laboratoryjnych i rzeczywistych sytuacjach, w których poprzez doświadczenie i trenowanie praktycznych umiejętności uczestnicy szkolenia będą podnosić swoje kompetencje w dwóch głównych obszarach. Pierwszy jest związany z osobistym rozwojem, a drugi z rozwojem praktycznych kompetencji zawodowych. Dodatkowo uczestnicy szkolenia zostaną wyposażeni w aktualną i empiryczną wiedzę na temat uzależnień, psychopatologii dzieci i młodzieży i profilaktyki, a w tym czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przy założeniu, że w działaniach profilaktycznych bardzo ważne jest wzmacnianie czynników chroniących i ich rozwój jako skuteczna inwestycja w ograniczanie rozwoju uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Wymienione obszary będą realizowane poprzez cztery główne zadania merytoryczne: – trening psychologiczny; – wykłady dotyczące aktualnej wiedzy dotyczącej uzależnień i profilaktyki; – warsztaty realizowane w warunkach laboratoryjnych; – warsztaty (staż) realizowane w warunkach rzeczywistych w Ośrodku Terapii Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Otwocku.
Należy też dodać, że proponowany kurs jest odpowiedzią na rzeczywiste zapotrzebowanie osób pracujących z młodzieżą w zakresie podnoszenia swoich kompetencji z profilaktyki uzależnień. Placówki pomocowe i inne instytucje od wielu lat prowadzą szkolenia w tym obszarze jednak najczęściej są to kilkugodzinne – jedno lub dwudniowe zajęcia. Uczestnicy natomiast oczekują dłuższych form szkoleniowych z wyraźnym wskazaniem na rozwój umiejętności praktycznych, a także kończących się potwierdzeniem ich kwalifikacji.
Proces nabywania kompetencji Edukatora Profilaktyki Uzależnień to 100 godzin zajęć na które składają się: – 30 godz. trening psychologiczny; – 10 godz. wykłady; – 40 godz. warsztaty; – 20 godz. warsztaty (staż) realizowane w Ośrodku dla młodzieży. Zajęcia realizowane w czasie 10 dni podczas 4 sesji zajęć.
Razem wymiar realizowanego szkolenia to 100 godzin dydaktycznych i otrzymanie Certyfikatu Edukatora Profilaktyki Uzależnień.
II. Odbiorcy szkolenia.
Kurs szkoleniowy jest kierowane do osób, które zajmują się działalnością pomocową w strukturach oświaty, pomocy społecznej, służb mundurowych, sądownictwa, organizacji pozarządowych i inne oraz chcące podnieść własne kompetencje w pracy z młodzieżą w obszarze uzależnień.
Szkolenie zostanie zrealizowane kiedy zbierze się grupa co najmniej 15 osób.
III. Cele.
Celem realizowanego kursu szkoleniowego jest podniesienie praktycznych kompetencji zawodowych osób w nim uczestniczącym, a zajmujących się pracą z młodzieżą i działaniami profilaktycznymi. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez uczestnictwo każdego odbiorcy szkolenia w pracy nad sobą, laboratoryjnym i w rzeczywistych sytuacjach praktykowania. A w konsekwencji potwierdzenie kwalifikacji uczestników szkolenia do pracy w zakresie Edukatora Profilaktyki Uzależnień.
IV. Minimalne warunki ukończenia szkolenia.
Wymogiem ukończenia szkolenia i otrzymania certyfikatu Edukatora Profilaktyki Uzależnień rekomendowanego przez realizatorów i Fundację Konstruktywnego Rozwoju jest: konstruktywna aktywność na zajęciach i obecność na zajęciach w wymiarze co najmniej 90% oraz zaliczenie pisemnego testu wiedzy.
V. Koszty szkolenia.
Koszt uczestnictwa jednej osoby to 3.000 zł. brutto dla osób nienocujących w miejscu realizacji szkolenia.
Koszt uczestnictwa jednej osoby to 3.500 zł. brutto dla osób nocujących w miejscu realizacji szkolenia.
Na podane koszty składa się: – koszty sal do zajęć ze sprzętem dydaktycznym i multimedialnym, – wynagrodzenia dla merytorycznych realizatorów, – koszty wyżywienia i serwisu kawowego, – opracowanie i powielenie materiałów dydaktycznych, – koordynacja organizacyjna szkolenia, – dla osób nocujących koszt zakwaterowania i noclegów.
VI. Zakres merytoryczny szkolenia i jego formy realizacji.
VII. Czas i miejsce realizacji.
Realizatorem szkoleń jest Fundacja Konstruktywnego Rozwoju.
Realizacja treningów, wykładów i warsztatów oraz noclegi i wyżywienie:
Ośrodek szkoleniowy w okolicach Warszawy.
Realizacja warsztatu (stażu): Ośrodek Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy dla Młodzieży w Otwocku, ul. Kochanowskiego 27/29 (wejście od ul. Borowej 6/12).
Dojazd z Warszawy: SKM S1, koleje mazowieckie, autobus nr 702 oraz – Mini Bus.
Terminy sesji zajęć.
Szkolenie jest realizowane w czasie dwóch trzydniowych sesji i dwóch dwudniowych sesji. Razem w czasie 10 dni podczas czterech sesji zajęć dydaktycznych.
VII. Zespół realizatorów.
Osoby prowadzące szkolenia to specjaliści z doświadczeniem i potwierdzonymi kwalifikacjami w pracy profilaktycznej i terapeutycznej z młodzieżą oraz ich rodzinami. Realizatorzy posiadają wyższe kierunkowe wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie w pracy szkoleniowo-dydaktycznej.
Między innymi:
1. Maria Tatarska – mgr pedagogiki, specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor KBdsPN. Ponad 20 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej, profilaktycznej i terapeutycznej. W ramach realizacji szkoleń trening psychologiczny i warsztaty.
2. Maciej Barczyński – mgr pedagogiki, ukończone Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej przy Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ponad 20 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej, profilaktycznej i terapeutycznej. W ramach realizacji szkoleń warsztaty.
3. Zbigniew Michalczyk – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor KBdsPN Ponad 20 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej, profilaktycznej i terapeutycznej. W ramach szkolenia trening psychologiczny, wykłady, warsztaty oraz indywidualne konsultacje psychologiczne i opieka merytoryczna szkolenia – tel. 692409197, e-mail: zbmichalczyk@gazeta.pl
Dodatkowo:
Edyta Borkowska – mgr polityki społecznej, koordynacja realizacji szkoleń i opieka nad uczestnikami – tel. (22) 7797098, 695920709, e-mail: fundacja@konstruktywny.eu
Fundacja Konstruktywnego Rozwoju
Kierownik Szkoły Psychoprofilaktyki
Zbigniew Michalczyk